Kontaktujte nás: pestakova@vevlastnichrukach.cz

Terapie bývá někdy také nazývána poradenstvím pro rozvoj osobnosti, psychoterapií.  Jde o konzultaci, která si klade za cíl pomoci klientovi nalézat řešení ve složitých, či krizových životních situacích, adaptovat se na změny či žádoucí změny ve svém životě realizovat.

V terapii není velkých a malých témat - jde o to pomoci klientovi k žádoucí změně díky které bude život klienta kvalitnější, klient spokojenější.

Konzultace probíhají jako:

  • individuální;
  • skupinové (rodina, přátelé, lidé které klient pozve na konzultaci a oni souhlasí);
  • párové (vztahová rovina v partnerství, manželství, mezigenerační).

Ve své terapeutické praxi využívám tyto přístupy: 

  • na řešeni orientovaný přístup (Solution-focused aprroach- zkratka SF);
  • hypnoterapii zaměřenou na řešení (hypnózu)
  • Kids skills - na řešení orientovanou práci s dětmi, rodiči a komunitou
  • Kognitivině behaviorální terapie (KBT)
  • Mindfullnes, Focusing, Narativní přístup.

SF přístup nepracuje s mnohdy složitou analýzou příčin, ale zaměřuje se na žádoucí (chtěný) stav a cesty které k němu vedou. S klienty se soustředíme na zdroje, posun a rozvíjení toho co funguje. Spoluvytváříme s klienty takový život, v kterém budou spokojenější.

Hypnoterapie je efektivní a léty prověřený terapeutický nástroj, který může pomoci s různými obtížemi které jsou často i mimo volní kontrolu klienta. Tedy nejsme schopni je ovlivnit přímo - např. úzkost, fobie, prožitek bolesti, nutkavé představy. K hypnóze mě přivedla potřeba mít více způsobů jak pomáhat klientům a zejména moje praxe s klienty s chronickým onemocněním, handicapem či psychickým onemocněním. Ráda jí nabízím tam, kde mám důvěru v její přínos.
Hypnoza je spojována s mnoha mylnými představami, mýty a obavami. Vždy pracujeme na cíli který si určí klient, nelze zhypnotizovat klienta k chování či jednání které nechce.
Praxe mě přivedla k dotazům jak je hypnoza v souladu s křesťanskými principy. Většina církví ji jako léčebný nástroj neodmítá. Max Kašparů, známý psychiatr a trvalý jáhen, který s hypnozou pracuje a učí ji uzavírá toto téma s myšlenou, že pokud je hypnoza v odborných rukou morálního člověka, je její využití v porádku. A tak je to u mnoha dalších věcí - záleží na tom kdo a jak nástroj pomoci využívá. 

Kids skills  je metoda, která vznikla ve Finsku. Konkrétně ji rozvíjí  Ben Furman a Tapani Ahola  (www.kidsskills.org). Metoda  Kids' Skills je způsob, jak pracovat s různými druhy problémů a trápení u dětí nebo v rodině  tvořivě a hravě.  Metoda přináší efektivitu a zaměřuje se na to co se potřebuje dítě a rodina naučit, aby bylo lépe. Tento nepatologizující a na spolupráci zaměřeným způsobem přináší pozitivní změny a příležitost k oslavám posunů a úspěchů pro dítě i pro rodinu.  Metodu využívám u dětí od 4 let věku.

Slovo „kognitivní“ v názvu Kognitivině behaviorální terapie (KBT)  souvisí s myšlením a vnímáním, slovo „behaviorální“ s chováním. Tato terapie neřeší minulost, nehledá příliš příčiny, ale zaměřuje se na aktuální prožívání a chování. Změna v těchto oblastech oproti dosavadním způsobům
chování a prožívání, pomáhá k tomu aby se nám žilo lépe.

Mindfulness (česky všímavost nebo plné uvědomění) je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, bez hodnocení, posuzování nebo očekávání. Všímavost (mindfulness) navozuje v lidském mozku stav vnitřního naladění, kdy spolu jednotlivá mozková centra spolupracují optimálním způsobem. Trénink všímavosti je vzdělávání vlastní mysli (Siegel, 2014).

Focusing je tělesně ukotvené prožívání, které nám umožňuje vézt dialog se svým tělem, podporuje empatii k vlastním pocitům a potřebám. Focusing je součástí metod přístupu zaměřeného na člověka, autorem metody je E. Gendlin, žák C.R. Rogerse. Jde o metodu duševní hygieny, psychoterapie a sebereflexe rozvíjející vztah k sobě i druhým.

Sandtray je terapeutická metoda, která využívá znalostí terapie hrou a humanistický, na klienta orientovaný přístup. Mohli bychom ji definovat jako terapii hrou s figurkami v pískovišti. Metoda je vhodná prod děti i dospělé i pro práci s páry.
"Sandtray terapie je prožitková a projektivní metoda psychoterapie, která zahrnuje rozvoj a zpracování intrapersonálních a interpersonálních otázek za použití písku jako média neverbální komunikace; vedena je klientem (klienty), kterého proškolený terapeut provází.“ (Homeyer L.E., 2011) 

Klienti mě nejčastěji oslovují v situacích kdy:

  • zažívají životní krizi;
  • se jim ve vztahu, rodině nebo životě těžko funguje nebo domlouvá;
  • žijí ve stresu, trápí je deprese, mají úzkosti;
  • mají trápení v rodině;
  • chtějí změnit svůj vztah k sobě, zapracovat na sebevědomí;
  • trpí zdravotními obtížemí či handicapem;
  • potřebují se zorientovat v sobě, v životě;
  • chtějí pracovat se svou závislostí (alkohol, drogy, počítač, práce, sociální sítě...);
  • jsou dlouhodobě nespokojení;
  • děje se jim v životě, nebo mají v životě něco co chtějí změnit aby jim bylo lépe.

I v letošním roce je možné na psychoterapii čerpat příspěvek od zdravotních pojišťoven. VZP přispívá 5 000 Kč, ČPZP 2500 Kč, ZPMV 4000 Kč. Informace naleznete v případě VZP zde, v případě ČPZP zde, ZPMV zde.   

vedle sebe pojištovny